Home Genel Sosyal Medyanın Reklam Gücünü Keşfedin

Sosyal Medyanın Reklam Gücünü Keşfedin

by Editör

Yerli ve yabancı markalar hatta büyük ya da küçük çaplı tüm işletmeler reklamlarını profesyonel platformlara taşıyarak işletme kaydetmeyi hedefliyor. Maliyeti düşürerek, milyonlara ulaşabilecekleri tek platform ise; sosyal medya platformlarıdır. Soysal medya platformları; hem kişisel, hem de kurumsal kimliğinizi ortaya koyabileceğiniz, kişisel marka dünyanızı insanlarla paylaştığınız platformlardır. Marka ve işletmeler de aynı politikayı izleyerek, kendi markalaşma deneyimlerini insanlarla sosyal medya üzerinden paylaşıyorlar. Kendi potansiyelinizi fark ederek, sosyal medyanın da gücünü arkanıza alarak büyük bir sıçrama elde edebilirsiniz. Reklam piyasası da bu süreçte sizin en büyük destek gücünüz olmaktadır.

Sosyal Medyanın Gücünü Arkanıza Alın

Kişisel markanızı insanlara ne zaman, nerede ve ne şekilde sunduğunuz çok önemli. Başarılı bir sürece ilk adımı atmak için mutlaka sosyal medyanın gücünü arkanıza almalısınız. Bilinirlik ve tanınma algısı insanların sosyal medyada ki gücü ile artık ölçülür durumda. Peki, siz kişisel ürün ya da hizmetinize dair yapacağınız reklamı nasıl bir platformda insanlara ulaştırmayı uygun görüyorsunuz? Doğru cevap; dijital dünya olmalı. Dijital platformlar ve sosyal medya; reklam yapabileceğiniz en nitelikli alanlardır. Bu alanlarda önemli olan konu ise; dikkat çekmeniz ve de sosyal medyada tanınmanızdır. Herhangi bir ürünün ya da hizmetin reklamının yapılması, hedeflenen kitle ile etkileşim elde etmenin en önemli yoludur. Dolayısı ile bu denklemde elinizde bulunan veriler oldukça basit. Reklam yapmak için sosyal medyayı kullanmalısınız. Sosyal medyayı verimli bir şekilde yönetebilmek için ise; kişisel marka dizaynınızın insanlarca kabul görmesi ve beğenilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Reklamcılığının Faydaları

  • Reklam ve PR maliyetleri sosyal medya reklamcılığına göre piyasada çok daha maliyetlidir.
  • Sosyal medya en hızlı geri dönüşleri alabileceğiniz platformlardandır.
  • Sosyal medyada ürün ya da hizmetin dikkat çekmesi çok daha kolay bir şekilde sağlanabilir.
  • Influencer iş birlikleri ile sosyal medyada reklamların görüntülenme sayısı çok daha yüksek rakamlara ulaşabilir.
  • Kişisel markanızı en iyi şekilde insanlarla paylaştığınız sosyal medya; reklamlarınızın da en iyi şekilde insanlara sunulacağı alandır.

Sosyal Medyada Kurumsallaşma Ve Kişisel Marka Değeri

Sosyal medya bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de farklı iş kolları üzerinden genişleyerek çok güçlü bir sektör haline geldi. Sosyal medya kullanıcıları hem özel hayatlarını hem de iş hayatlarını birbirine entegre ederek, bu platformlardan para kazanmayı başardı. Aynı zamanda bu sürecin bireysel kullanıcılara olduğu kadar işletmelere de faydası var.

Bireysel paylaşımlar ile geniş takipçi topluluklarını etkileyebilen kullanıcılar, markaların ürünlerini ya da işletmelerin reklamlarını da aynı strateji ile ortaya koyarak istedikleri verimi alabiliyorlar. Bunun en büyük nedeni ise; özverili ve de disiplinli bir şekilde sürdürdükleri kişisel markalama süreçleridir. Sosyal medyanın gücünü en doğru şekilde arkanıza alabilmeniz için öncelikle kendi marka değerinizi ortaya koymalısınız. Kurumsallaşma adına, farklı bir şeyler yapmak isteyen küçük işletmeler mutlaka sosyal medyadan yapılan reklam çalışmalarını kullanmalıdırlar. Bunun nedeni ise; insanların artık sosyal medyada ki öneri ve şikayetler alanlarını sıkça ziyaret etmesidir. Yüksek takipçisi olan bir hesap; sizin ürününüzden ya da işletmenizden beğeni ile bahsederse, size karşı insanların yaklaşımı ve bakış açısı çok daha farklı bir şekilde seyredecektir. Dolayısı ile kişisel markasına atfedilen değer ile dikkat çeken bir kişi ya da kurumdan, sosyal medya reklamlarınız ile alakalı destek almanız, sizi ticari anlamda da, kendi marka değeriniz anlamında da yukarı taşıyacaktır.

Kişisel Marka Reklam Stratejilerinin Önemi                                                                                                                                                                           

Bir ürünü ilk keşfettiğiniz anı hayal edin. Bu keşiflerin birçoğunun sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştiğine siz de şahit olmuşsunuzdur. Reklam organizasyonlarını iki farklı açıdan ele alarak, kişisel markanın bu alanda kullanımının ne kadar önemli olduğunu fark edebilirsiniz. Öncelikle sosyal medyada reklamını yaptırmak isteyen kişi ya da markanın bu süreçte nelere dikkat etmesi gerektiğine odaklanmalısınız.

Sosyal medya reklamcılığının amacı, marka ya da bireysel kullanıcılar için de aynıdır. Bir etkileşim ve geri dönüş elde etmek. Bunun için de kitleleri kolayca harekete geçirerek, onları satış ve pazarlama konusunda etiketleyebilecek bir kişi ile çalışmalıdırlar. İkinci bakış açısında ise; sosyal medya reklamlarında işbirliği yapılan kişinin bulunduğu konumdur. Bu kişi, sosyal medyanın iyi etkilerini arkasına alıp, fikir önderliği yaptığı alanda kişisel markasını insanlara en iyi şekilde sunmayı başaran kişidir. Kişisel markanın sadece popülerlik ya da tanınan bir kişi olmanız ile alakası bulunmamaktadır. Bir nevi kendi özelliklerinizi, deneyimlerinizi, yeteneklerinizi ve insanlar üzerinizdeki etkinizi, piyasada kişisel markanıza yönelen yoğun talep ile ortaya koymuş olursunuz. Bu nedenle; her iki taraf açısından da en dikkat edilmesi gereken konu sosyal medyada doğru kişisel ve kurumsal marka yönetimini gerçekleştirebilmektir. Bu sayede çok iyi bir reklam projesine imza atabileceğiniz gibi kötü bir ün sahibi de olabilirsiniz. Kişisel markanıza zarar gelebilecek durumlardan ve davranışlardan kaçınarak, doğru projelerde yer almalı, gelişiminizi sürdürmeli ve kendi marka değerinizi etkili yöntemlerle ortaya koymalısınız.

En İyi Reklam Satışı Getiren Platformlar

Sosyal medya artık belli bir gücü ifade etmenin yanı sıra, insanlara en hızlı ve masrafsız şekilde ulaşılabilecek yollardan birisidir. Reklam piyasası da bu konuda sosyal medyanın gücünden sık sık yararlanıyor.

Peki, hangi sosyal medya platformları en iyi reklam satışını gerçekleştirebilir?

Bu dev sosyal medya platformlarından bazılarının önemine hep birlikte bakalım:

1. Facebook

Facebook, reklam projelerinde kullanılan alanlardan biri olmasının yanı sıra, belli hedef kitlelerin de yüksek oranda bir arada bulunduğu bir alandır. Facebook, kullanıcı sayısı bakımından diğer sosyal medya uygulamalarını geride bırakıyor. Her yaştan geniş bir kitleye sahip olmasının yanı sıra, insanlar bu platform üzerinden ürün yorumlarını ve incelemelerini okuyarak, kartopu şeklinde birbirilerine ilgili hizmet ya da ürün ile alakalı paylaşımları gönderiyorlar. Dolayısıyla reklam sahibinin dolaylı yoldan reklamı zincirleme bir şekilde sosyal medyada yayılmış oluyor. E-ticaret markalarının birçoğu bu platform üzerinden deneme ürünlerini Facebook kullanıcıları ile paylaşarak potansiyel müşteri sayılarını her yıl arttırıyorlar.

2. Instagram

Sosyal medyanın belki de son zamanlarda ki en popüler platformu Instagram’dır. Instagram, özellikle görsel destekli reklamların geri dönüş aldığı önemli bir platform olarak yükselişte.

Birebir satış ve ürün yorumları, reklam satışından elde edilen gelirin artmasını destekliyor. Peki, reklam maliyeti nedir sizce? Alabileceğiniz satışların % 1’i bile değil. Görsel ve estetik kaygı ile hazırlanmış olan Instagram reklamlarında kişisel markanızın da popüler bir noktaya taşınması neredeyse sıfır maliyet gerektiren bir durum. İnsanların deneyimlerini anlık olarak paylaştıkları bu dev sosyal medya platformunda, doğru strateji ile çok hızlı geri dönüşler alabilirsiniz.

3. Twitter

Facebook ve Instagram’dan sonra etkili bir satış ve pazarlama için reklamlarınızı yayınlayabileceğiniz diğer bir platform ise Twitter’dır.

Twitter; daha etkili bir pazarlama taktiği ve belirli bir hedef kitleye yönelik etkili bir reklam kampanyası yürütebileceğiniz bir alandır. Twitter’da hedef kitlenizi belirleyerek etkili bir sloganla milyonlara ulaşma imkanına sahipsiniz. Unutmayın; etkili ve kısa bir girişiniz olmalıdır. Bunun yanı sıra; tıpkı Instagram’da olduğu gibi görsellerinizin çözünürlük kalitesi son derece önemlidir. Stok görseli ya da şablon görselleri kullanmaktan ziyade, spontane çekilmiş bir fotoğraf ile çok daha fazla kullanıcıya ulaşmanız mümkün. Önemli olan ürün ve hizmetinizi direkt olarak kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir noktada pazarlayabilmenizdir.

4. YouTube

We Are Social 2020 Türkiye sosyal medya kullanım istatistiklerine göre, YouTube listenin en başında yer alıyor. Bu da sosyal medya reklamcılığına yatırım yapmayı düşünüyorsanız, yüzünüzü 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan YouTube kanallarına çevirmeniz için gayet geçerli bir sebep. Üstelik sadece reklamlarınız izlendiği zaman ücretlendirilirsiniz, bu platfromda verilen reklamların en önemli özelliklerinden biri izlenme olmadığında ücret ödenmemesidir.

Sosyal Medyada Reklam Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal medyada reklam yayınlama, PR ve proje iş birlikleri son günlerde giderek artan tercihler haline geldi. Hem bireysel hem de kurumsal projelerde sosyal medya sıkça tercih edilen bir yöntem. Peki, bu platformların reklamcılık ile olan ilgisi nedir ve sosyal medyada verimli bir etkileşim almak için ne yapılmalıdır? Sosyal medya kullanıcıları, genellikle fenomen ya da influencer dediğimiz, belli bir ürün ya da hizmeti tanıtan kişilerden esinlenmekte ve etkilenmektedir. Bu kişiler; kullandıkları bir ürün ile alakalı yorum ya da paylaşım yaparak, saniyeler içerisinde binlerce kişiye ulaşabilmektedir. Peki bu kadar geniş ölçekli bir reklam projesi nasıl bu kadar kolay bir şekilde yürütülebilir?

1. Sosyal medyada gündemi takip ederek, kitleleri harekete geçirecek en doğru zamanda reklam projesi uygulamaya konulmalıdır.

2. Doğru slogan ve doğru zamanlama ile kişisel markalaşmanıza destek sağlanmalıdır.

3. Kendi markanızdan ödün vermeden hedef kitlenize yönelik stratejiler geliştirmelisiniz. Bu nedenle bu ürün ya da hizmeti, insanların gözünde en iyi şekilde ifade edilecek sosyal medya platformları ile birlikte piyasaya sunabilirsiniz.

4. Sosyal medyada kalıcı olabilmek, reklamın bir diğer can alıcı noktasıdır. Sunduğunuz proje ya da iş birliği sizin ürününüz ya da hizmetinizle özdeşleşmeli ve öyle hatırlanmalıdır. Bunun için sık ve özgün paylaşımlar yaparak insanların zihninde yer edinmelisiniz.

5. Reklam yapılmasının amacı, kişilere ürün veya hizmet satmaktadır. Bu satış, kreatif bir iş birliğinin soncunda ortaya çıkacaktır. Bu nedenle kişisel marka yönetiminizde de olduğu gibi oldukça profesyonel bir şekilde işinize konsantre olmalısınız.

6. Hedef kitlenizin en çok kullandığı sosyal medya platformlarını analiz ederek bu mecralara yönelmelisiniz.

7. Sosyal medya reklamlarının en önemli noktası seçilen görsellerdir. Tüketici kitlenizi harekete geçirecek görsellerle reklamınızı desteklemelisiniz.

8. Hedef kitlenize hitap eden reklam mesajınız; anlaşılır, basit ancak çarpıcı bir nitelikte olmalıdır. Sosyal medyada dakikalar içerisinde yayılacak olan bu projenin mutlaka ses getirmesi gerekir.

Benzer Yazılar

Yorum Yapın