Home Genel Kişisel Markanızın İçerik Takvimini Oluşturmak İçin Beş Adım

Kişisel Markanızın İçerik Takvimini Oluşturmak İçin Beş Adım

by Editör

Kişisel markanızı başarılı bir şekilde oluşturma aşamasındaysanız sizin için en önemli noktalardan bir tanesi de içerik takvimine sahip olmaktır. Bu plan hem daha kaliteli içerik üretmenize olanak sağlayacak hem de vakitten tasarruf etmenize olanak verecektir. Peki kişisel markanız için içerik takvimi nasıl oluşturulur? İşte beş adımda kişisel markanız için içerik takvimi oluşturma:

1.Hedef Kitlenizi Anlayın

Eğitim açısından bakıldığında, hedef belirleme ile ilgili bir blog her iki kitleye de uygun olabilir, ancak neden herkesin bir yaşam koçundan yararlanabileceğine ilişkin bir web semineri, yalnızca hizmetlerinizden henüz yararlanmamış potansiyel müşteriler için geçerli olacaktır.

İçerik takviminizi oluşturmadan önce, hedef kitlenizin kim olduğuna ve kiminle konuşmak istediğinize karar verin. Çok yönlü kitle stratejiniz, müşterilere karşı potansiyel müşteriler kadar basit veya daha karmaşık olabilir. 

2.Her Hedef Kitle İçin Farklı Bir Mesaj Belirleyin

Hedef kitlenizin ilgisini çekmenin, güven oluşturmanın, alakalı kalmanın ve potansiyel müşterilerinizin satın almaya hazır olduklarında size gelmelerini sağlamanın en iyi yolu, onları eğitici içerik ve tanıtım içeriğinin doğru karışımıyla meşgul etmektir.

Potansiyel müşterilerinizin istediği, özellikle sizin gibi konu uzmanlarından gelen bilgilerdir. Tüketicilerin yüzde altmışı markaların ilgili içeriğini okumaktan hoşlanıyor ve yüzde 82’si özel içeriği okuduktan sonra bir şirket hakkında daha olumlu hissediyor.

3.İletişim Kanallarınızı Belirleyin

Hedef kitlenizi ve her kitleyle yankılanacak mesajları göz önünde bulundurarak, onlara nasıl ulaşacağınızı ve mesajda en çok hangi iletişim aracının yardımcı olduğunu anlamanız gerekir.

Birincisi, izleyicileriniz en sık hangi iletişim kanallarını kullanıyor? Hedef müşterileriniz kıdemli yetişkinlerse, muhtemelen Snapchat’ta değillerdir. Benzer şekilde, Fortune 500 şirketlerinin CEO’larını hedefliyorsanız, tanıdık olmayan bir göndericiden gelen uzun bir e-postayı açma ve okuma olasılığı düşük olabilir.

İçerik stratejinizi olabildiğince etkili hale getirmek için, hedef kitlenizin ilgisini çekmenin en iyi yolunu araştırmak için zaman harcamalısınız.

4.Hepsini Görsel Bir Takvimde Birleştirin

Artık kiminle konuştuğunuzu, onlara ne söylediğinizi ve onlara nereden ulaşabileceğinizi biliyorsunuz.
Bir içerik takvimi, düşüncelerinizi düzenlemenize ve kendiniz için içerik oluşturma ve yayınlama süreleri belirlemenize yardımcı olacaktır. Ancak bu konuda da dikkat etmeniz gereken ipuçları var. İlk olarak bir anda bütün bir yılı planlamaya çalışmayın bu hem sizi yorar hem de hatalı bir başlangıç olur.
“Gerçekçi” bir takvim oluşturmaya çalışın. Gerçekleştirmeyeceğiniz planlar yapmak sizi mental açıdan yıpratır ve soğutur. Bu yüzden her zaman gerçekçi planlar yapın.

5.Analiz Yapıp Optimize Edin

İçerik takviminiz, yalnızca sizin için çalışacak şekilde ince ayarlar yaparsanız harcadığınız zamana ve çabaya değecektir. Hedef kitlenizinin tweetlerinizle ilgilenmediğini fark edebilirsiniz, ancak e-posta açma oranınız yüksekse Twitter’a ayıracağınız vakti ilgi çekici e-postalar oluşturmak için harcayın.
Eğitim web seminerleriniz ürün tanıtım web seminerlerinizden daha iyi performans gösteriyorsa, daha fazla bilgi içeriği oluşturun. Katılımcıları bir satın alma işlemi yapmaya teşvik etmek için özel bir promosyon e-postasıyla takip edin.

Kaynak: https://personalbrand.com/build-your-content-calendar/

Benzer Yazılar

Yorum Yapın