Home Genel “Kişisel Markalaşmanın Babası”ndan İlgi Çekici Bir Dijital Marka Oluşturmak için 6 İpucu

“Kişisel Markalaşmanın Babası”ndan İlgi Çekici Bir Dijital Marka Oluşturmak için 6 İpucu

by Editör

“Kişisel Markalamanın Babası” William Arruda, bugün dijital bir marka oluşturmanın neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyor ve başarılı olmanıza yardımcı olacak altı uzman ipucunu paylaşıyor.

  • LinkedIn profilleri, Google arama sonuçları ve sosyal medya kanalları aracılığıyla ilk izlenimlerin alındığı günümüzün dijital dünyasında, kişisel marka kavramı artık her zamankinden daha önemli…
  • Kişisel markalaşmanın babası olarak anılan William Arruda, “Her insanın dünyaya sunacak benzersiz içeriği vardır” diyor. “Bunu yapmaya istekli olduklarında ve ortaya koyduklarında, daha mutlu olacaklar ve dünya bundan faydalanacak.”
  • Dijital dünyaya sıçradığınızda –Wiliam Arruda’nın tanımladığı gibi “etten kemikten baytlara ve bitlere”- “çeviri sürecinden” geçmelisiniz.

Kişisel markalaşma fikri oldukça uzun süredir ortalıkta dolaşıyor.

Genellikle “kişisel markalaşmanın babası” olarak anılan William Arruda, 1997’den beri bu konseptin bir savunucusu…

O zamanlar -LinkedIn ve hatta Google’dan önce- kişisel markalar çok farklı görünüyordu. Markanız, kişiliğinize ve kendinizi insanlarla dolu bir odada sunma biçiminize güçlü bir şekilde bağlıydı.

Bugün dijitalleşmiş dünyada markanız büyük ölçüde çevrimiçi olarak mevcuttur.

Bir düşünün: İlk izlenimler genellikle LinkedIn profilleri, Google arama sonuçları ve sosyal medya kanalları aracılığıyla yapılır.

Halkla ilişkiler uzmanları ve pazarlamacılar ilk izlenimlerin önemini anlamalarına rağmen, birçoğunun kişisel markalarını benimsemek ve geliştirmek için hala yeri var.

The PR Maven podcast’inin son bölümünde Nancy Marshall, kişisel markalaşma konusunda yirmi yıldan fazla deneyime sahip olan William Arruda’yı ağırladı. İki milyondan fazla profesyonelin kariyerlerini ve işlerini genişletmek için kullandığı kişisel bir marka araştırması olan 360Reach’i yaratan Arruda, ayrıca 1.000’den fazla profesyonel tarafından tamamlanan Reach Personal Branding Sertifikasyon Programını kurdu.

William Arruda, güçlü bir dijital marka oluşturmanın önemi hakkında konuştu ve PR uzmanları ve pazarlamacılar için uzman ipuçlarını paylaştı.

İlk izlenimler: Markanızı dijital olarak oluşturmanın önemi

İyi bir ilk izlenimin önemini biliyorsunuz. Yeni bir okuyucuyu, müşteriyi, takipçiyi veya hayranı bağlamak için tek bir şansınız var ve işte burada güçlü, çekici bir çevrimiçi kişisel markaya sahip olmak devreye giriyor.

Arruda, “İnsanlar sizinle ilk önce internette buluşuyor ve bu ilk izlenim cansızsa, o zaman oraya kadardır” diyor. “Sizi farklılaştıran şeyi gerçekten açıklamayan donuk bir profiliniz varsa, o zaman sizin için fazla heyecanlanmayacağım. İşte senin hakkında inanacağım şey bu. Sonsuza kadar. Bu nedenle, insanları anında çevrimiçi olarak çekmek gerçekten önemli. “

Bir işletme sahibi veya girişimci olmasanız bile kişisel markanız kariyerinizde önemli bir rol oynar. Bunu bir düşünün. Ekibinize yeni bir çalışan katıldığında, odasına uğramadan önce muhtemelen adını Google’da ararsınız.

Arruda, “Markanızı hemen çevrimiçi olarak oluşturmalısınız, böylece gerçek dünyada yaptığınız gibi insanları çekmeye başlayabilirsiniz, çünkü her şey çevrimiçi hale geldi,” diyor.

Dijital markanızı tanımlama ve oluşturma: 6 uzman ipucu

Dijital markanızı oluşturmanın önemli olduğunu belirledik, ancak bunu tam olarak nasıl yapıyorsunuz?

  • Çok Fazla Şey Yapmaya Çalışmaktan Vazgeçin

Kişisel markanızı oluşturmaya başladığınızda, dijital platformların sayısı sizi bunaltabilir. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, LinkedIn, YouTube ve hatta TikTok gibi daha yeni platformlara sahipsiniz.

Ancak aynı anda her yerde olmanız gerektiğini düşünmeyin. Yeni başlıyorsanız, işte William Arruda’nın tavsiyesi: LinkedIn’e odaklanın.

Neden? Çünkü LinkedIn güçlü, yetkili bir platformdu. Bir LinkedIn profiliniz varsa ve birisi sizi Google’da araştırırsa, profiliniz büyük olasılıkla ilk üç yerden birinde görünecek ve insanlar tıklayacaktır.

William Arruda, “Dolayısıyla insanları etkilemek istiyorsanız, Instagram’da, Pinterest’te, Facebook’ta, LinkedIn ve YouTube’da olmanız gerekmiyor,” diyor. “En azından LinkedIn’de olduğunuzdan ve güvenilir ve sevimli bir yıldız profili oluşturduğunuzdan emin olun.” diyor.

  • Benzersiz Yönünüzü Sergileyin

Gerçek şu ki, yaptığınız şeyi yapan çok sayıda PR uzmanı ve pazarlamacı var. Kalabalıktan sıyrılmak istiyorsanız, farklılaştırıcınızı veya William’ın “benzersiz yön” dediği şeyi tanımlamak isteyeceksiniz.

William Arruda, “Her insan, dünyaya sunmak için bu benzersiz yöne sahiptir” diyor.

“Bunu yapmaya istekli olduklarında ve ortaya koyduklarında, daha mutlu olacaklar ve dünya bundan faydalanacak.”

Kimlik hırsızı sendromunun içeri sızmaya başladığı yer burası olabilir, ancak buna izin vermeyin. William Arruda bize şunu hatırlatıyor: “8,852 başarı, Harvard’dan yüksek lisans derecesi ya da benzeri şeylerle dünyanın en harika insanı olmak zorunda değilsin.”

Bunun yerine, benzersiz yönünüzü göstermeye odaklanın.

  • “Et ve Kemik” Markanızı “Bayt ve Bit” Markanızla Eşleştirin

Markanızı oluşturmanın en zor kısımlarından biri, onu gerçek dünyadan sanal dünyaya nasıl çevireceğinizi bulmaktır. Biriyle yüz yüze tanıştığınızda ve etkileşimde bulunduğunuzda, onun kişiliğinizi, mizah anlayışınızı ve çalışma şeklinizi anlaması daha kolaydır.

Dijital dünyaya sıçradığınızda –Wiliam Arruda’nın tanımladığı gibi “etten kemikten baytlara ve bitlere”- çeviri süreci dediği süreçten geçmelisiniz.

Bugünlerde sizinle yüz yüze görüşmekten daha fazla insan sizinle çevrimiçi ortamda tanıştığı için, çevrimiçi markanızın gerçek dünyada kim olduğunuzu özgün bir şekilde yansıtması gerekiyor. İnternette sizinle tanışan kişiler sizinle yüz yüze tanıştıklarında şaşırmamalı.

William Arruda, “Bence doğru anlayan insanlar markalarını internette ayrı ayrı inşa etmeyenlerdir.” diyor. “İlk olarak, gerçek dünya markalarını hallediyorlar ve gerçek dünyada kim olduklarından bunu sanal dünyada göstermeye kadar bu çeviri sürecine dahil oluyorlar.”

  • Metriklerinizi Takip Etmeyi Unutmayın

Kişisel markanızı oluştururken başarılarınızı takip edin. William Arruda, bunun birçok insanın yapmayı unuttuğu bir şey olduğunu söylüyor.

Hangi ölçümleri izlemek istediğinizi belirlemek için hedeflerinizi düşünün. Ağınızı büyütmek ister misiniz? Ardından LinkedIn bağlantılarınızı takip edebilirsiniz. Bir topluluk içinde nüfuzunuzu oluşturmak ister misiniz? Etkileşimlerinize bakın. Belirli bir alanda bir uzman veya düşünce lideri olmayı mı umuyorsunuz? Bir web sitesinde veya dergide her alıntılandığınızda not alın.

Bu, hedeflerinizden bazılarına göz atmanın, ardından neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmenin ve bu arada marka stratejinizi değiştirmenize yardımcı olmanın harika bir yoludur.

  • Kendinize Sorun: “Bu bir ego meselesi mi yoksa bu gerçekten değerli mi?

William Arruda’ya hayranları ve takipçi ağını nasıl kurduğu sorulduğunda yanıtı basitti: Değer vermek.

Aylık sütunlarını Forbes’a göndermeden, YouTube kanalına bir video yüklemeden veya LinkedIn’e göndermeden önce William Arruda kendi kendine şu soruyu soruyor: “Bu, hedef kitlem için değerli mi?”

Eğer içerik kişisel bir ego meselesi gibi geliyorsa içeriği silecektir.

“İzleyicilerinize hizmet etme alışkanlığı kazanırsanız -Neye ihtiyaçları var? Onlara sunabileceğim ne var? Bunu onlara alabilecekleri ve kullanabilecekleri veya bundan yararlanabilecekleri şekilde nasıl sunabilirim?- ve bu yaklaşımı benimserseniz, birdenbire insanlar dikkat etmeye başlayacak ”diyor.

Bu yaklaşımı takip ederseniz takipçiler gelecektir. Ve sohbeti devam ettirmeyi unutmayın. Örneğin, biri yayınınıza yorum yapmak için zaman ayırırsa, onlarla etkileşime geçin. Arruda, “İlişkiler böyle kurulur” diyor.

  • İnsanları Geri Püskürtmekten Korkmayın

William Arruda’nın son tavsiyesi “Özgün olun ve kendinizi ortaya koymaktan korkmayın”dır. Herkesin senden hoşlanmayacağından korkabilirsin, ama sorun değil. Herkes senden hoşlanmamalı.

William Arruda, “Genellikle güçlü markalar, bir bakış açısına sahip oldukları için çektikleri kadar çok insanı itiyor” diyor. “Bir konuda uzman olmak yeterli değil, ancak gerçekten kendi fikrinizi belirtmeniz gerekiyor.”

“Bu pozisyonu alır almaz, aynı fikirde olmayan başka insanlar ortaya çıkacaktır, ama sorun değil çünkü kimseyi kızdırmamaya çalışırsanız, oldukça yumuşak olacak ve kimseyi heyecanlandırmayacaksınız.”

Bu yüzden korkmayın. Kendiniz olun ve benzersiz yönünüzü dünyaya sergileyin.

Kaynak: https://www.marshallpr.com/the-father-of-personal-branding-reveals-6-tips-for-building-a-compelling-digital-brand/

Benzer Yazılar

Yorum Yapın