Home Genel Kişisel Markalaşma Teknikleri

Kişisel Markalaşma Teknikleri

by Editör

Kişisel markalaşma teknikleri; son yıllarda yönetim literatüründe önemli bir kavram haline gelmiştir. Yine de bugüne kadar kavram üzerinde yayınlanan 100’den fazla bilimsel makale ile, çeşitli tanım ve kavramsal sınırlarla parçalanmış bir araştırma alanına dönüşmüştür.

Kişisel markalaşma, ticari bir varlıktan ziyade bir kişinin etrafında marka yaratma uygulamasıdır. Kişisel markalaşma, daha fazla insanın kariyerlerini bir sektörde uzman olarak konumlandırarak yardımcı olmak için kullanılır. Kişisel bir marka geliştirerek, daha iyi bir iş sağlamaya yardımcı olmak, işlerinde daha fazla ürün satmak ve kariyerlerinde daha iyi fırsatları artırmak için sosyal takiplerini büyütebilir.

Kişisel bir marka oluşturmak, bir gecede gerçekleşen bir şey değildir, sonuçları görmeye başlamak çok fazla planlama ve aylarca süren sıkı çalışma gerektirebilir; bazen geri bildirim aldıktan sonra kişisel markanızı geliştirmeniz gerekir. Bu tür markalaşma aynı zamanda kendi kendine markalama olarak da adlandırılabilir.

 Marka bilinci oluşturmayı düşündüğünüzde, muhtemelen büyük şirketlerin imajlarını ve sloganlarını düşünürsünüz. Örneğin, Nike (“Sadece yap” ve swoosh simgesi) veya Apple (“Farklı düşün”) ve ısırılmış elma) var. Bunlar, şirketlerin kendisi kadar ikona haline gelen başarılı marka kampanyalarıdır. Aslında insanların %67’si tanıdıkları kişilerin ürün ve hizmetlerine güvenirken, %33’lük kısmı ise bir markanın mesajlarına güveniyor.

Kişisel markanızı oluştururken, tipik bir markadan çok daha yaygın olarak bilinen ve güvenilir bir birey haline geliyorsunuz. Kişisel markayı bu kadar güçlü yapan da budur. Tıpkı insanların önerilerinin reklamlardan daha değerli olduğu gibi, tüketici güvenini ve marka yakınlığını (özellikle de zaman içinde) artıran içerik pazarlaması da önemlidir.

Markalı eğitim içeriğini okuyan tüketicilerin bu markadan satın alma olasılıkları %131 daha fazladır. İçerik pazarlamasını bu kadar güçlü yapan da budur. Bunu göz önünde bulundurarak, içerik pazarlaması kişisel markanızı oluşturmak ve korumak için mantıklı ve etkili bir yöntemdir. İçerik, kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve değerlerinizi, kitlenize iletirken, tümü de tanıtım veya kendi kendine ilgi duymadan güveni artırır. İçeriğiniz, zaman içinde sizi takip eden ve sunduğunuz ürünler ve hizmetler de dahil olmak üzere önerilerinize güvenme olasılığı daha yüksek, sadık, bağlı bir topluluk oluşturur.

İçeriği olan kişisel bir marka oluşturmanın en iyi, en hızlı ve en etkili yöntemlerinden biri kitap yazmaktır. Bir kitap yazmak sektörünüz ve nişiniz hakkında bildiklerinizi gösterir. Kapsamlı yazılarınız sayesinde değerli, kişisel görüşün yanı sıra kendi sesinizi ve bakış açınızı paylaşırsınız.

Kitap yazarlığı güçlü bir içerik pazarlaması biçimidir. Bir kitap yayınlamak güvenilirliğinizi, görünürlüğünüzü ve otoritenizi artırır ve topluluğunuzun büyümesine yardımcı olur. Bir kitap dikkatleri üzerinize çeker, çünkü pek çok kişinin başaramadığı bir başarıdır. Ayrıca, bir kitap yazmak sizi bir konuda “kitabı yazan kişi” olarak ayırır, bu da sizi uzman yapar.

Sadece kişisel markanızı oluşturmak için değil, aynı zamanda potansiyel müşterileri çekmek için mükemmel bir pazarlama aracıdır. Zamanınız kısaysa veya kendinizi iyi bir yazar olarak görmüyorsanız, bunaltıcı ve erişilemez görünebilir. Endişelenmeyin, seçenekleriniz var. Ayrıca kitap yayıncısına ihtiyacınız yok. Çok fazla blog içeriğiniz varsa, en popüler yayınlarınızı bir e-Kitapta derlemeyi düşünün.

Yazardan daha iyi bir konuşmacı mısınız? Önceki bir sunudaki slayt notlarınızı kullanın veya konunuzla ilgili notları not alın. Ardından bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza konuşurken kendinizi kaydedin. Çevrimiçi veya basılı yayınlar için hazır olması amacıyla, kaydınızın transkripsiyon, düzenleme ve biçimlendirmesini dış kaynaklardan sağlayın.

Kişisel markanızı geliştirmek için en basit şekli ile aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

Kişisel markanın en etkili stratejileri

1-) Kişisel marka beyanınızı araştırın ve oluşturun: Bu aşamada kitlenizi tanımlayın ve sizin için var olabilecek rakibi denetleyin.

2-) Kişisel bir marka stratejisi oluşturun: Hedef kitlenizle nasıl etkileşim kuracağınızı planlayın ve iki ay, dokuz ay, iki yıl içinde başarının sizin için nasıl görüneceğini tanımlayın.

3-) Kişisel marka bağlılığınızı izleyin: Olumlu katılımı teşvik edin ve olumsuz yorumlar için bir eylem planınız olsun.

4-) Kişisel markanızı geliştirin: Kişisel markanızı sosyal medya, ağ oluşturma, sosyal yardım ve konuşma fırsatları ile paylaşmayı hedefleyin. Bloğunuzu, vBloğnuzu, Podcast’lerinizi ve kitlenizin içeriği hızla tüketecek şekilde kişisel markanızı tanıtabileceğiniz diğer yolları düşünün.

5-) Bir iletişim planınız olsun: Çevrimiçi varlığınızı kontrol etmek zaman alıcı olabilir, bu nedenle bu plan olumsuz geri tepme konusunda size yardımcı olacak ve iş ortaklarınızla birlikte çalışacağınız ortaklara kolayca bilgi vermenize yardımcı olacaktır.

6-) Başarınızı düzenli olarak ölçün: Doğru yönde ilerlediğinizi bilmeniz için kişisel marka başarısı için bazı KPI'(Key Performance Indicator / Anahtar Performans Göstergesi)’ler ayarlayın. Daha fazlasını başarmak için, motive olmak için küçük kazançları bile kutlayın.

7-) Çevrimdışı dünyayı unutmayın: İnternet ortamının dışında da hedef kitlenizin olduğunu unutmayın. Markanızı yansıtan kartvizitlerinizi her zaman yanınızda taşıyın.

Tüm bunları yaptıktan sonra kişisel bir marka oluşturmada başarılı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Birkaç değerli KPI (Key Performance Indicator / Anahtar Performans Göstergesi) şunları içerir:

– Bir bloğunuz satış amacına dönüşmesi.

– Bir etkinlikte veya podcast’te konuşmanız istenmesi.

– Birisi sizi potansiyel bir müşteriye yönlendirmesi.

– Sizi konuk bloğuna davet etmek için bir yayın ulaşması.

– Kullanıcılar sizden çevrimiçi sosyal medyada, bloglarında veya diğer önemli medyalarda söz etmeye başlaması.

Çevrimiçi ortamda olumsuz geri bildirim almak, harika bir iletişim planınız olsa bile sizi etkileyebilir ve bazen oluşturduğunuz marka olmak istemezsiniz. Kendi markanızı hızlı bir şekilde geliştirebilmeniz için kendinizi markalarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç noktayı vurgulayalım.

  • Etkileyen Kişileri Görmezden Gelmek: Kendi sektörünüzde kişisel markalarını inşa eden tek kişi siz değilsiniz, diğerleri ise daha uzun zamandır orada. Neyi başarmayı hedeflediğinizden emin olmak için araştırmanızı yapın. Rakiplerinizi listeleyin, ne yaptığınızı öğrenmek için sık sık izleyin ve onlardan bir fikir ödünç alıp alamayacağınızı görün. Ulaşabileceğiniz potansiyel ortakları belirleyin ve tavsiye isteyin, böylece değersiz girişimlerle zaman kaybetmeyin.

  • Takipçilerinizi Göz Ardı Etmek: Küçük bir takipçi kitlesi oluşturduktan sonra, söylediklerini dinlediğinizden emin olun. Bir ürünü tanıtıyorsanız ve beğenmediyseniz, nedenini öğrenin ve bununla birlikte çalışmak için en iyi ürün olup olmadığına karar verin. Aşağıdakilerin nelerden hoşlandığına dair iyi bir fikir edinmek için sosyal medya yayınlarınızdan sonraki yorumları okuyun ve adınızı çevrimiçi aramak için bir arama motoru kullanın. Daha önce bilmediğiniz bir şeyi kendiniz ortaya çıkarabilirsiniz.

  • Markalamayı Yanlış Yapmak: Doğru araştırma olmadan, herkesin gerisinde kalan kişisel bir marka oluşturabilirsiniz. Sektörünüz eski modaysa ve hayatın içinde olmak istiyorsanız, bunun pozitif olarak karşılanıp karşılanmayacağını araştırdığınızdan emin olun. Sektörün içine girin ve kendinizi tamamen yanlış bir şekilde markalamaya dalmadan önce zor soruları sorun. Burada, kişisel markanızın yarattığınız bir şey değil, gerçek benliğiniz olması gerektiğini belirtmek önemlidir. Ne kadar doğal olursanız, zaman içinde tutarlı kalmanız o kadar kolay olur.

  • Tutarlı Olmamak: Tutarlı olmak, markalamanın en kritik unsurudur. İnanç sistemlerini bir şapka ile değiştiren insanlar, içeriklerinde söylediklerine güvenemezler. Güven sonuçta takipçilerin istediği şeydir. İzleyiciler belirli düşünce yapılarıyla özdeşleşir ve kendilerine benzer düşünen insanları takip ederler. Bu temel inançları değiştirirseniz, takipçiler artık kişisel markanıza güvenmeyeceklerdir.

Bir marka için markanızın ne aşamada olduğunu bilmek uzun vadelidir. Takipçileriniz sizi, zaman içinde tanıyacak. Hedefe giden yolda istikrarlı ve kararlı şekilde ilerleyin.

Benzer Yazılar

Yorum Yapın