Home Genel Kişisel Marka Yolculuğu Gerçekçi Düşünmeyle Başlar

Kişisel Marka Yolculuğu Gerçekçi Düşünmeyle Başlar

by Editör

Yaşadığımız zorluklar arttıkça, hayatta her zaman gerçekçi ve doğrucu düşünmekte zorlanmamız çok normaldir. Asıl temel taş, bu gerçekçi düşünmeyi duygularla birlikte eşit miktarda harmanlayıp, oluşturacağımız kişisel markanın ruhuna yansıtabilmektir.
Bu sayede; daha tutarlı, daha sağlam ve daha güvenilir bir kişisel marka yaratmanız kolaylaşacaktır.

Kişisel gelişim için kendi öz benliğini bulmaya çalışan bir birey; mutlaka gerçekçi olma güdüsünü kullanmaya başlamalıdır. Gerçekçi olmanız; hedef belirlemenize, özverili davranmanıza, pozitif düşünmenize ve motive olmanız için ne gerektiğini bilmenize olanak sağlamaktadır. Gerçekçi olma kavramı içerisinde değerlendirebileceğiniz birçok farklı kriter mevcuttur. İsterseniz çalışma düzeninizi, isterseniz projelerdeki çalışma veriminizi, herhangi bir uğraş karşısındaki potansiyelinizi bu konu dahilinde değerlendirmeye alabilirsiniz.

Sadece okul ve iş hayatınızda değil, gündelik hayatınızda da gerçekçi olmayı ve yaptıklarınızın sonuçlarıyla yüzleşmeyi bilmelisiniz. Gerçekçi olma güdüsünü hissetmeye ve olayları bu şekilde değerlendirmeye almaya başladığınızda; olaylar karşısında meydana gelen sonuçları şaşkınlıkla karşılamayı bir kenara bırakabileceksiniz. Gerçekçi olmanın size sağlayacağı en önemli katkı; hayatınızda olup bitenleri rasyonel bir şekilde değerlendirebilme yeteneği olacaktır.

Gerçekçi Düşünme Bana ve Hayatıma Ne Katar?

Gerçekleri göz ardı etmeyerek, tüm çıplaklığı ile kabullenip bu çerçevede davranmayı göze alabilen insanlar, her zaman güçlü kalabilmeyi ve otokontrolü asla elden bırakmayan insanlardır. Gerçekçi düşünmeye başlamanız ile hayatınızın birçok basamağında farklılıklar yaşadığınızı göreceksiniz. Öncelikle mutlu insanları düşünün. Bu insanlar hiç kötü tesadüflerle, kötü sürprizlerle, deneyimlerle karşılaşmıyorlar mı? Tabii ki karşılaşıyorlar. Gerçekçi bir bakış açısı belirleyerek, yaşadıkları olumlu ya da olumsuz her olayı kendi süzgeçlerinden geçirerek analiz etme yeteneğini keşfetmiş insanlar, mutluluk yolculuğunda başarıyla yürümektedirler.

Mutlu olan ve istediklerini elde etmeyi başaran kişilerin, hayatlarındaki sakin kalabilme ve işleri kontrol altında tutabilme yeteneklerine sizler de erişebilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için gerçekçi düşünmenin hayatınıza yapacağı olumlu etkileri kucaklamalısınız.

Öncelikle gerçekçi düşünmeye açık olduğunuzda, hedeflerinizi çok daha net bir şekilde seçebilirsiniz. Yapamayacağınız ya da yapmayı istemediğiniz şeyleri kendinize hedef olarak belirlemeyip, başarısız olmayı kaçınılmaz son olarak kabullenmekten vazgeçmelisiniz. Yapabileceklerinizi ve potansiyelinizi fark edin. Kimsenin boyunduruğu ya da baskısı altında bir tercih yapmak zorunda değilsiniz. Bu sizi mutsuz ve başarısız kişiler haline getirebilir. Bu durumdan olabildiğince kaçınmalısınız.

Zamanın ne kadar önemli olduğunun farkına varın ve gerçekçi düşünmenizin size sağlayacağı avantajları düşünün. Zamanınızı doğru kullanmak ve en üst seviyede verim almak istiyorsanız; geçekçi düşünmeniz gereken birkaç konu var.
Örneğin, iş hayatını ele alalım. Tüm gün çalışıp, mesaiye kalan bir çalışan, bu tempoyla kaç gün daha verimli çalışabilir? Dayanır ya da idare eder gibi bir yargıya varmak oldukça sakıncalıdır. Gerçekçi düşünen birisi bu örnekte; realist bir görüş belirleyerek, kişinin günlük çalışma saatlerine göre değerlendirilmesi gerektiğinin ve dinlenmesinin şart oluğunun altını çizecektir.

Hatanızı sahiplenme ve bunu daha yumuşak bir şekilde atlatabilmeniz için gerçekçi düşünceye sahip olmanız gereklidir. Eğer yaptığınız hatayı görmezden gelir ve hayatınızda sanki hiç böyle bir deneyim yaşamamış gibi devam ederseniz; hayat size olumsuzlukları getirmeye devam edecektir. Ancak gerçekleri bütün açıklığı ile analiz etme cesaretini gösteren kişiler aynı tekrarlara düşmezler.

Gerçekçi Düşünmenin Verdiği Güç ile Daha Cesur Adımlar Atabileceksiniz

Varsayalım ki sesiniz muazzam ama utangaç bir yapınız var. Yabancı diliniz muhteşem ama pratik yapmaktan kaçınıyorsunuz, çünkü telaffuzda hata yapmaktan çekiniyorsunuz. Bu örnekleri kendi hayatlarınızdan vereceğiniz kesitler ile genişletebilirsiniz; ancak sonuç hep aynı olacaktır. Çekinmenize, korkmanıza ya da herhangi bir kaygı hissine kapılmanıza gerek yok. Çünkü siz sesinizin güzel olduğunu gerçekten biliyorsunuz ya da gerçekten çalışarak ve çaba sarf ederek iyi bir aksana sahip olabileceğinizin farkındasınız. Gerçekleri kendi mantık filtrenizden geçirerek, değerlendirmelisiniz ve bu meziyetlerinizi insanlarla paylaşmamaktan da asla çekinmemeli, kaybedecek bir şeyinizin olmadığını kendinize hatırlatmalısınız. Çünkü siz cesur bir kişiliğe sahipsiniz. Çünkü siz gerçekçi düşünebilen bir bireysiniz.

Kendimize Karşı Dürüst Olmamamız Bu İşin İlk Maddesidir

Sizinle aynı sınava girecek ve aynı imkanlara sahip olan arkadaşlarınızın günde kaç soru çözdüğünü ilk günden beri biliyorsunuz. Sürekli size bundan bahsediliyor ancak siz bu rakama asla yaklaşamıyorsanız şimdi gerçekçi düşünme vakti. Olaya gerçekçi yaklaşarak ve neden sonuç ilişkisi kurarak kendinize vereceğiniz dürüst cevaplarla probleminizin ana kaynağına ulaştığınızda, kökten çözmeniz çok daha kolay hale gelecektir. Bunun için ertelemekten kaçmayıp gerçekçi ve tarafsız düşüncelerle kendinize yaklaşmayı denemelisiniz.

Motive olabileceğiniz durumları ve süreçleri çok daha doğru şekilde belirleyebilirsiniz. Bazı şeyleri sırf çevremizdeki insanlar istiyor diye, biz de istiyor gibi davranabiliriz. Yapabileceğimize, başarabileceğimize inanmış gibi yapabiliriz. Eğer siz kendi içinizde bu süreci tamamlayabileceğinize inanıyorsanız, gerçekçi düşünerek akıl yolunda bir karar veriyorsanız, hedefinizden sizi hiç kimsenin şaşırtamayacağını asla aklınızdan çıkarmamalısınız.

Benzer Yazılar

Yorum Yapın