Home Genel İşverenlerin Hayalindeki Aday Olmak için Kişisel Markanızı Oluşturun

İşverenlerin Hayalindeki Aday Olmak için Kişisel Markanızı Oluşturun

by Editör

Hiç size kendiniz için bir marka oluşturmanız gerektiğini söyleyen oldu mu? Bu fikir kafa karıştırıcı olabilir çünkü kendinizi bir marka veya varlık olarak değil, bir kişi olarak düşünebilirsiniz. Bu uygun olsa da bireyleri işe almak isteyen şirketler, çalışanları varlık olarak görüyorlar. Bir şirket için varlık olarak siz, ancak markanız kadar değerlisiniz.

Marketten geçerken ürünlere nasıl tepki verdiğinizi düşünün. Soda reyonuna göz gezdirin ve ne tanıdığınıza bir bakın. Marka adlarını hemen fark edersiniz ve onları genel seçeneklerden daha değerli görüyorsunuz. Lezzet, miktar ve daha fazlası bakımından aynı şeyi sunabilirler, ancak marka daha fazla değer taşır. Kişisel markanızı, şirketlerin sizi markaları tüketici olarak algıladığınız gibi algılaması için oluşturmanız gerekir.

Hangi Markayı İnşa Etmek İstediğinizi Anlayın

Bireysel bir iş arayan olarak, kişisel bir marka sahip olduğunuz en iyi varlıktır. Hangi markayı inşa etmek istediğinizi bilerek kişisel markanızı oluşturmaya başlamalısınız. Daha resmi, kurumsal bir ortamda liderlik varlığını sergileyen bir markaya mı gitmeye çalışıyorsunuz? Belki de kariyer yolunuzda girişimci, daha rahat ve idealist olduğunuz için bir markanın parlamasını istiyorsunuz?

Önümüzdeki beş yıl, hatta on yıl içinde kariyerinizde nerede olmak istediğinizi düşünün. Aklınızda birkaç hedef olduğunda, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak bir marka bulmaya çalışın. Hedeflerinizi bilmek, bitiş çizgisini belirlemenize ve zaman geçtikçe oraya varmaya çalışmanıza yardımcı olabilir. İşverenler, işe alım sürecinde becerilerin yanı sıra belirli kişilik nitelikleri arıyorlar. Kişisel niteliklerinizi ve becerilerinizi örneklemek için kişisel markanızı oluşturarak, işe alım görevlilerine elinizden gelenin en iyisini sergileyeceksiniz.

Sosyal Medya Harika Bir Müttefiktir

Pek çok iş arayan, yeni bir işe başvurmaya gittiklerinde geri tepeceği korkusuyla sosyal medyadan uzak duruyor. Yine de sosyal medya, iş arayışınızda sizin için harika bir müttefik olabilir. Sadece oraya ne koyduğunuzun farkında olun. Sosyal medyaya koyduğunuz her şeyin sizi bir marka olarak desteklemesi gerekiyor. Bir tweet gönderdiğinizde, bir işe alım görevlisinin hesabınızı ve geçmişinizi taraması durumunda ne algılayabileceğini düşünün. LinkedIn’de, bireylerin gönderilerine nasıl yorum yaptığınızı ve bunun algı üzerindeki etkisini düşünün.

Sosyal medyada yaptığınız şeyler işe alım görevlilerini, işe alma yöneticilerini ve personel uzmanlarını masaya getirebilecekleriniz konusunda bilgilendirmeye yardımcı olabilir. Bir özgeçmiş ve kapak mektubuna sahip olmak harikadır, ancak öne sürdüğünüz her şeyi destekleyen bir sosyal medya geçmişine sahip olmak daha da iyidir.

Başarı İçin Giyinin ve Konuşmaya Başlayın

Kiminle tanışacağını asla bilemezsin, bu yüzden daima başarı için giyin. Kendinizi bir sonraki rolünüz için değil, sonraki birkaç rol için konumlandırmanız gerekir. Bir işe alım yöneticisi bir pozisyon için işe aldığında, o kişinin zaman içinde sıçramalar yapabileceğini görmek ister. Başarı için giyindiğinizde unutulmaz olacak ve olumlu bir şekilde öne çıkacaksınız.

Ayrıca sergilediğiniz markayı harekete geçirmeniz ve desteklemeniz gerekir. Dünyanın en iyi markası, onu destekleyecek kaliteli ürüne sahiptir. İş ürününüz, markanızı aşağı çekmek değil, olumlu bir şekilde tanıtmaya yardımcı olmalıdır. Ne yaparsanız yapın konuşmanıza göre hareket ettiğinizden ve günlük olarak uyguladığınızdan emin olun.

Her gün kişisel bir marka oluşturuyorsunuz. Başarı için giyinin, markanız hakkında konuşun ve her gün işte yaptığınızı sergileyin. Sosyal medyayı bir müttefik olarak kullanarak hem içeride hem de yeni bir harici şirketle kariyer hareketi yoluyla bireysel kazanç elde edebilirsiniz. Markanız, kariyer gelişimi için en iyi varlığınızdır ve bunu ne kadar erken fark ederseniz, onu o kadar çabuk kendi avantajınıza kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.personalbrandingblog.com/build-your-personal-brand-to-be-a-recruiters-dream-candidate/

Benzer Yazılar

Yorum Yapın