Home Genel Ceo’Lar İçin Kişisel Markalama

Ceo’Lar İçin Kişisel Markalama

by Editör

Çalıştığı organizasyonun en önemli temsilcilerinden olan CEO’lar, liderlik ve yetkinlik özellikleriyle karar verme aşamasında önemli rol oynamaktadır. Ancak günümüz dijital dünyası birçok bilgi ve beceriyi geliştirme imkanını artırarak özellikle CEO’lar gibi donanımlı olması gereken üst düzey yöneticiler arasında da rekabet ortamı yarattı.

Bu nedenle CEO’ların kişisel markalarına yatırım yapmaları önemli, hatta kaçınılmaz bir hale geldi.
Sektörde öne çıkarak farklılaşırken aynı zamanda çalıştığı şirketi en iyi şekilde temsil etmek isteyen her yöneticinin mutlaka kişisel marka olması gerekmektedir.

Peki Yönetici Olarak Neden Kişisel Marka Oluşturmalısınız?

  • Kişisel markanız profesyonel değerinizin artmasını sağlar. Kişisel markanız sayesinde ağınızı güçlendirebilir, sektörünüzde bir düşünce lideri konumuna gelerek daha akılda kalıcı bir isim haline gelebilirsiniz.
  • İnsanlar insanlarla bağ kurar. Üst düzey yönetici olarak inşa edeceğiniz kişisel marka sizi ve şirketinizi hedef kitlenize yakınlaştırır. Sprout Social’ın 2019 Endeksine göre, tüketicilerin %45’i bir çalışan veya şirket ile bağ kurduğu takdirde sunulan ürün veya hizmeti tercih etmektedir.
  • CEO’lar, şirket hikayesini anlatmada ve daha iyi etkileşim kurmada aktif rol oynamaktadır. Ayrıca üst düzey yönetici olarak anlatacağınız hikâye, hedef kitleniz üzerinde empati ve duygu yaratılmasını sağlar. Böylece güçlü bir kişisel markaya sahip olurken şirketiniz için müşteri sadakati oluşturabilirsiniz.
  • Kişisel markalaşmanız sayesinde hedef kitleniz üzerinde güven uyandırıp, görünür olabilirsiniz. CEO’ların kişisel markalaşması aynı zamanda hedef kitlenin misyon ve vizyonu etkin bir şekilde anlamasını sağlar.
  • Güvenilir bir CEO’ya sahip olmak yatırımcılar ve müşteriler için bir mıknatıs görevi görür.
  • Bir CEO’nun markası, bir şirketin hedefine ulaşmada manevra yapmasına yardımcı olur. Şirketin arkasındaki yüz, insanları olumlu eyleme geçmeleri için motive edebilen ve ilham veren bir yüzdür.
  • Sektörünüzde bir düşünce lideri olarak saygı kazandıkça, şirketinizin genel algısı da olumlu yönde etkilenir.
  • Üst düzey yöneticilerinin kişisel markalaması, bir şirketin rekabet üstünlüğünün anahtarıdır. Weber Shandwick tarafından yapılan bir araştırmaya göre, araştırmaya katılanların %73,5’i bir CEO’nun itibarının çalışanların ilgisini çekmesini ve elde tutmayı etkilediğine inanmakta, %44’ü, şirketin piyasa değerini bir CEO’nun itibarının yansıttığını düşünmektedir.

7 Adımda Kişisel Markanızı Yaratın

1.Bir Niş Bulun

Kişisel markalaşmaya başlamadan önce kendinizi tanımanız ve rakiplerinizi gözlemlemeniz gerekir. Böylelikle sizi rakiplerinizden ayıran ve farklılaştıran özelliğinizi, bilgi veya becerinizi bulabilirsiniz. Ayırt edici bir niş sahibi olduğunuzda insanların sizi fark etmesi kolaylaşacak, böylece daha akılda kalıcı olacaksınız.

Örneğin Oprah empati kurma becerisiyle, Steve Jobs vizyoner oluşuyla öne çıktı ve bu ayırt edici özellikler her iki ismi de dünyaca tanınır birer marka haline getirdi.
Siz de bu aşamada kendinize sormalısınız: Sizi rakiplerinizden ayıran özelliğiniz nedir? İnsanlar neden sizi takip etmeli?

2.Değerlerinize Sahip Çıkın

Değerleriniz hem kişisel hem de profesyonel olarak kişisel markanızın temelini oluşturur. Verdiğiniz kararlardan liderlik ediş şeklinize her adımınız, sahip olduğunuz değerlerle bağlantılıdır. Bu nedenle kişisel markanızı inşa ederken sizin için en önemli değerleri belirlemeniz ilk adımlardan biri olmalıdır.

3.Marka Hikayenizi Yazın

Görünür olmanızı ve akılda kalıcı olmanızı sağlayan en önemli unsurun merak uyandıracak bir hikâye olduğunu unutmayın. Sizi diğer yöneticilerden ayıran özelliklerinizi, çalışanlarınızla aranızda kurduğunuz bağı hedef kitlenize yansıtın.

4.Web Sitenizi Oluşturun

Kişisel bir web sitesi, kişisel markanızın en önemli destekleyicilerinden biridir. Kim olduğunuzu, marka hikayenizi, hakkınızda kurulmuş cümleleri, deneyimlerinizi ve referanslarınızı web sitenizde hedef kitlenize sunabilirsiniz. Ayrıca web siteniz, alanınızla ilgili yazdığınız makaleleri ve blog yazılarını yayınlamak için en doğru mecralardan biridir. SEO Arama motoru optimizasyonunda yer alarak web sitesi, Google içeriklerinizi profesyonel şekilde paylaşabilirsiniz böylece anahtar kelimeleri de kullanarak üst sıralara çıkabilir ve daha görünür olabilirsiniz.

5.Sosyal Medya Profillerinizi Optimize Edin

Günümüzde sosyal medya, kişisel markalaşmanın vazgeçilmez bir unsurudur. Özellikle bir yönetici olarak Linkedln hesabınız oldukça önemlidir. Profilinizi açık ve anlaşılır şekilde düzenlemeniz, hakkınızda bilgilere yer vermeniz, hikayenizi anlatmanız ve deneyimlerinizi paylaşmanız, sizi araştıran insanlara en doğru bilgiyi vermenizi sağlar.

LinkedIn’in yanı sıra Instagram, Twitter, Facebook, Medium gibi sosyal medya mecralarından size en uygun olanını seçerek aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Sosyal medya, görünür ve erişilebilir olmanız ve fikirlerinizi, deneyimlerinizi ve bilginizi paylaşmanız için en iyi yollardan biridir.

6.Tutarlı Olun

Düzenli olarak içerik hazırlayıp yayınlayın. Bir gönderi paylaştıktan veya yorum yazdıktan sonra geri dönüş almasanız bile pes etmeyin. Tek amacınız görünür olamaya ve isminizi duyurmaya devam etmek olmalıdır. Yaptığınız çalışmalarda, attığınız her adımda reddedilseniz bile, endüstri bilginizi kullanmaya ve tutarlı bir şekilde yazmaya devam ettiğiniz sürece, kendinize güçlü bir itibar oluşturmaya başlayacaksınız.

7.Hırslı ve Tutkulu Olun

Sektörünüze olan tutkunuzu yeniden keşfedin. Her sabah kalkıp harika bir iş çıkarmanızı sağlayan şeyleri bulun ve yaptığınız her işte bunun parlamasına izin verin. Enerjinizi ve tutkunuzu gören herkes sizden etkilenecek ve ilham alacaktır. İlham vermeye başladığınızda bir lider ve kişisel marka haline geldiğinize siz de şahit olacaksınız.

“Nasıl başladığınız değil, önemli olan nasıl fark edileceğinizdir.”
Steve Case, America Online CEO’su

“Her zaman yapmaya biraz da hazır olmadığım şeyler yaptım. Bence, insan bu şekilde gelişir. ‘Vay, bunu yapabileceğimden emin değilim,’ dediğiniz zamanlarda kendinizi zorlarsanız bir ilerleme kaydedersiniz. Bazen bu gerçekten harika bir şeyin yolda olduğunun bir işaretidir. Bu şekilde insan kendini geliştirir ve kim olduğu hakkında birçok şey öğrenir.”
Marissa Mayer, Yahoo CEO’su

“Bir girişimci olarak şansa bağlı kalmanın yanı sıra geliştirebileceğiniz en güçlü şey; fırsat anlarını tanıma ve kullanma yeteneğini geliştirmektir.
Twitter CEO’su Jack Dorsay

Benzer Yazılar

Yorum Yapın