Home Genel Asansör Konuşmanızı Nasıl Yaratırsınız?

Asansör Konuşmanızı Nasıl Yaratırsınız?

by Editör

Çoğu zaman kendinizi tanıtmak ve neler yaptığınızı ifade etmek için çok fazla vaktiniz olmaz. Örneğin bir etkinlikte, toplantıda, meslektaşlarınızla ya da potansiyel müşterilerinizle ağ kurma imkanı bulabilirsiniz ancak zamanınız oldukça kısıtlıdır ve onlarca insan arasından öne çıkmanız ve ilgi çekmeniz gerekir. Işte tam bu noktada bir asansör konuşmasına (elevator pitch) ihtiyacınız olacaktır.

Peki Asansör Konuşması Nedir?

Asansör konuşması kim olduğunuzun ve neler yaptığınızın kısa bir özeti gibidir. Yaklaşık 30 ila 60 saniye arasında süren ve ortalama 75 kelimeden oluşan asansör konuşmaları, kısa bir asansör yolculuğunun süresi kadar olduğundan bu ismi almıştır. Asansör konuşmasını kendinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz gibi, bir fikrinizi ya da ürününüzü/hizmetinizi tanıtmak için de kullanabilirsiniz.

Asansör Konuşması Neden Önemlidir?

  • Asansör konuşması profesyonel anlamda bilgi, beceri ve yeteneklerinizi, güçlü yönlerinizi ve deneyimlerinizi göstermenin iyi bir yoludur.
  • Yeni bir iş, terfi, satış gibi birçok anlamda fırsat yaratmanızı sağlar.
  • Görüşmelerden röportajlara kendinizi tanıtmanız gereken her alanda size bir çerçeve ve hazırlık sağlar.
  • Asansör konuşması profesyonel olarak kim olduğunuzu, ne iş yaptığınızı, hangi konuda diğer insanlardan ayrıldığınızı kısaca anlatır. Bu nedenle özgeçmişinizde, ön yazınızda veya özetinizde kullanılabilir.
  • Asansör konuşması, spontane bir karşılaşma sırasında bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

6 Adımda Profesyonel Bir Asansör Konuşması Yaratın

1.Hedefinizi Belirleyin

Her zaman olduğu gibi asansör konuşmanızı hazırlamadan önce de hedefinizi düşünmelisiniz. Kendinizi mi tanıtacaksınız, bir ürünü veya hizmeti mi, yoksa bir fikri mi tanıtmak istiyorsunuz? Öncelikle hedefinizi belirleyin ve odaklanın.

2.Kendinizi Tanıtarak Başlayıcı

Bir etkinlikte, toplantıda veya röportaja başlarken öncelikle tam adınızı vererek ve gülümseyerek kendinizi tanıtın.

“Merhaba, benim adım Sara. Tanıştığımıza çok memnun oldum!”

3.Yaptıklarınızı Özetleyin

Bu aşamada geçimişinize dair kısa bir özet verebilirsiniz. Eğitiminiz, deneyimleriniz, uzmanlığınız, güçlü yönleriniz ve benzersiz satış teklifiniz (USP) gibi en alakalı bilgileri ekleyin. Kısa, öz ve en gerekli bilgileri asansör konuşmanıza dahil etmek için öncelikle aklınıza gelen her şeyi bir kağıda yazıp, daha sonra hedef kitlenizin beklentisine ve ilgisine göre eleyebilirsiniz.

“Baştan sona başarılı girişim lansmanlarını denetlemeye özel odaklanmış bir halkla ilişkiler yöneticisiyim. Yedi yıllık mesleki deneyimimin yanı sıra, son zamanlarda XYZ Üniversitesi’nden tüketici güveni ve elde tutma odaklı MBA ile mezun oldum…”

4.Ne İstediğinizi Açıklayın

Asansör konuşmanız ile elde etmek istediğiniz sonuç bir iş veya staj fırsatı, iletişim bilgileri veya daha uzun bir görüşme olabilir. Konuşmanızın bu aşamasında hedefinize yer verebilirsiniz.

“Halkla ilişkiler ekibinizin yaptığı işi yenilikçi ve canlandırıcı buluyorum. Uzmanlığımı şirketiniz için kullanma fırsatını çok isterim…”

5.Harekete Geçirici Mesajla Bitirin

Hedeflediğiniz sonucu belirttikten sonra beklentinizi dile getirebilir ve asansör konuşmanızı bitirebilirsiniz. Mümkün olduğunca az şey talep etmeye özen gösterin ve sorunuzu basitleştirin.

“Ekibinizle ilgili yeni fırsatlar hakkında konuşmamız için önümüzdeki hafta hızlı bir telefon görüşmesi ayarlasam sorun olur mu?”

6.Pratik Yapın

Son olarak pratik yapmayı unutmayın. Nasıl söylediğiniz, ne söylediğiniz kadarn önemlidir ve pratik yapmak bunu mükemmelleştirmenizi sağlar. Pratik yapmamanız halinde hızlı konuşma, kulağa doğal gelmeme, önemli unsurları unutma gibi ihtimaller çoğalacaktır.

Etkileyici Bir Asansör Konuşması İçin İpuçları

Kısa ve Öz tutun

Asansör konuşmaları temelde satış konuşmalarıdır ve en önemli özelliği 60 saniyede iletilebilecek kadar kısa olmasıdır. Bu nedenle asansör konuşmanızın kısa olmasına özen göstermelisiniz.

Temel Bilgilere Odaklanın

Zamanınız sınırlı olduğu için vermek istediğiniz mesaja ve ulaşmak istediğiniz sonuca odaklanmanız gerekir. Böylelikle direkt olarak mesajınız, karşınızdaki kişinin de vaktini almada ve dikkatinin dağılmasına neden olmadan iletebilirsiniz.

Konuşmanızı Özelleştirin

Asansör konuşmanız için farklı hedef kitleleri belirleyebilirsiniz. Eğer farklı kitlelere sahipseniz asansör konuşmanızı da hedef kitlelerinize göre adapte etmek yararlı olacaktır. Fikirlerinizi kişiselleştirmeniz sohbetten olumlu bir sonuç alma olasılığınızı arttıracaktır.

Doğal Konuşun

Asansör konuşmanızı ezberlenmiş bir metin gibi değil, konuşma tonuyla sunmaya çalışın. Bunun için konuşmanızın tamamını yazmak yerine kendinize bir çerçeve çizecek notlar almak işinize yarayabilir. Bu sayede bir senaryoyu ezberlemek yerine hatırladığınız mesajları ileterek daha doğal bir asansör konuşması elde edebilirsiniz. Metninize sadık kalmak istiyorsanız, yüksek sesle bolca pratik yapmak da konuşmanızın doğal bir form kazanmasını sağlayacaktır.

Hızınızı Ayarlayın

Asansör konuşmanızın doğal olmasının yanı sıra en iyi hızda veriliyor olması gerekir. Eğer çok hızlı konuşursanız, dinleyicinin önemli bilgileri kaçırmasına neden olabilirsiniz.

Anlaşılır Olun

Asansör konuşmanızda, tüm dinleyicilerin anlayabileceği bir dil kullanmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca sade, sektöre özgü terim, jargon ve bilgi içermeyen, herkesin takip edebileceği bir konuşma hazırlayın.

Sadece Konuşma Yapmakla Kalmayın

Asansör konuşmanızın hedefiyle de ilgili olarak, konuştuğunuz kişiye verebileceğin ufak bir hediye, broşür veya kartvizit bulundurabilirsiniz. Bunlar sayesinde daha etkili ve akılda kalıcı olabilirsiniz.

Asansör Konuşması için Birkaç Örnek

Yönetici Asistanı/Röportaj

“Merhaba, benim adım Mark. Bugün benimle oturduğunuz için çok teşekkürler. İşletme alanında lisans derecemle mezun olduktan sonra, son üç yılımı Yönetici Asistanı olarak mesleki deneyim kazanmak için harcadım. Uçtan uca etkinlik koordinasyonunu başarıyla yönettim ve iş arkadaşlarım için güçlü bir profesyonel ağ oluşturdum. Spor yönetimi alanındaki bu fırsatı öğrenmekten heyecan duydum. Sporun kültürleri bir araya getirme şekli konusunda her zaman tutkulu olmuşumdur ve proje yönetimi ve liderlik yeteneklerimi bu konuma getirme fırsatını çok isterdim.”

Medya Planlayıcısı/İş Fırsatı Arama

“Merhaba, ben Tom. Son sekiz yılı, en iyi müşterimiz için stratejik medya planları geliştirip optimize ettiğim ve Ekip Lideri olarak bir planlayıcı alt kümesini yönettiğim Medya Planlayıcı rolümü öğrenerek ve büyüyerek geçirdim. En gurur duyduğum başarılardan biri, geçen yıl kâr amacı gütmeyen en iyi kampanya olarak tanınan bir pro-bono projesiydi. Bir süredir kar amacı gütmeyen kuruluşa geçmekle ilgileniyorum ve şirketinizin eğitimde yaptıklarını seviyorum. Ekipte sahip olabileceğiniz medya planlama ihtiyaçlarınızı bana söyler misiniz?”

Kaynak: https://www.indeed.com/career-advice/interviewing/how-to-give-an-elevator-pitch-examples

Benzer Yazılar

Yorum Yapın